Odbijamy się w oczach innych?

21:40:00

Nie bez powodu mój dawny, onetowy blog nazywał się "Odbijamy się w oczach innych" i jakoś ta nazwa przewędrowała na aktualnego bloga - do czasu.

Swego czasu gdzieś mi wpadły w oczy blogi oceniające inne blogi, według różnych kategorii: wyglądu, czytelności, treści i innych. Cieszyły się dość dużą popularnością, na tyle ile zdążyłam zauważyć. Zapewne dalej się cieszą.

Nie chcę się do przesady sugerować zdaniem innych, a jednak nie ukrywam że jest ono dla mnie dość istotne. Jestem zdania, że warto mieć osoby, którym się ufa i ufa się zdaniu wypowiadanym o mnie, o tym z czym ich zdaniem sobie poradzę, z czym nie, jakie są ich zdaniem moje mocne i słabe strony.

Nie wierzę że można być obiektywnym wobec samego siebie i widzieć się jedynie realnie, bez błędów. Jasne, że ważne co sama o sobie myślę, jednak... to dla mnie nie wszystko.

Wywiązała się ostatnio dyskusja między mną a Królewiczem: właśnie o udzielaniu „opinii”, zdania o tym, jaki ktoś jest, jak się z nim pracuje i tak dalej. Stwierdził, że on nie udzieliłby komuś opinii na jego prośbę, bo albo to potrzeba chwili (co widać) albo potrzeba pocieszenia, a nawet jeśli ktoś chce usłyszeć jak jest oceniana jego praca, to nie zrobiłby tego, albo po dokładnym przemyśleniu.

Ważne jest dla mnie co sama o sobie sądzę, jednak równie ważne jest niekiedy to, jak odbierają mnie inni, czy sądzą że z nowymi zadaniami dam sobie radę, jak oceniają moje umiejętności, cechy charakteru niezbędne by osiągać swoje cele i iść dalej, „mimo nieznanych przeszkód”. Pomijając już pragnienie obiektywizmu – zależę od innych ludzi, od ich decyzji, a na tą często wpływa to, jakie mają zdanie o mnie. Chcę je więc znać, bo świadomość własnych niedoskonałości daje mi możliwość pracy nad nimi, a to z kolei – większe szanse na osiągnięcie tego, co chcę.

Odbijam się w oczach innych i choć wiem, że to czasem kłamliwe lustro, innego nie ma. Dlatego wolę brać poprawkę na ewentualne błędy, niż nie poznawać czyjejś opinii o sobie i zdawać się jedynie na swoje zdanie.

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Ja dzis też o opiniach, ale z zupełnie innej strony ;)
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. odbijamy się, tak sądzę. warto jednak polegać na sobie. bo wtedy nikt nie będzie nas mógł skrzywdzić. pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń

Chwal jeśli chcesz, skrytykuj jeśli musisz, pytaj jeśli potrzebujesz :-)

Nie musisz się logować, ale będzie mi miło, jeśli się podpiszesz.

Subscribe