„Wyspa tajemnic” („Shutter Island”)

00:41:00


Po takim filmie jak ten, nie sposób tak po prostu wyłączyć myślenia o pewnych sprawach.

Zagmatwane ścieżki naszego umysłu. Co może psychika, jeśli człowiek nie jest w stanie zaakceptować tego, co się stało i co sam zrobił?

Główny bohater, przedstawiciel władzy, przybywa na wyspę na której mieści się dość specyficzny szpital psychiatryczny dla najbardziej niebezpiecznych pacjentów. Ma przeprowadzić śledztwo w sprawie jednej z pacjentek, która tak po prostu zniknęła.

Tymczasem on i jego partner praktycznie niczego nie mogą się dowiedzieć, wszystko zdaje się otaczać dziwna zmowa milczenia.

Bohatera zaczynają dręczyć dziwne sny, powracają wspomnienia z wyzwalania obozu w Dachau, wizje dziewczynki, która wyrzuca mu, że przecież miał ją uratować. W snach przychodzi do niego zmarła żona.

Spotkanie pewnej kobiety w grocie nad morzem potwierdza jego najczarniejsze obawy. Decyduje się jak najszybciej opuścić wyspę.

Wszyscy sprawiają wrażenie, jakby chcieli coś ukryć, jakby sprzymierzyli się przeciwko bohaterowi. Czy tak jest rzeczywiście? Na ile można zaufać własnemu umysłowi? Na ile zaufać innym? Czy komukolwiek można naprawdę w tym dziwnym miejscu zaufać?

Od początku do końca trzyma w napięciu. Za to zakończenie filmu sprawia, że nie sposób go zapomnieć.

Sam film bardzo mi przypomina „Egzorcyzmy Dorothy Mills” nie tylko z powodu miejsca, gdzie toczy się akcja i całej tej mrocznej kolorystyki- ale właśnie dlatego, że podobnie jak on, „Shutter Island” pokazuje do czego może być zdolny ludzki umysł, który spotkał na swojej drodze coś nie do przetrwania…

You Might Also Like

2 komentarze

 1. nie ogladalam,ale zaciekawilas mnie bardzo.Uwielbiam takie filmy,tajemnice ludzkiego umyslu,mroczna kolorystyka.
  No i tyle tu Z-etow:) Zaufanie przede wszystkim.
  Dziekuje za Twoje intrygujace Z-et:) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądałam, świetny film!
  Dicaprio jest niesamowity, bardzo lubie jego kreacje!
  Bardzo podobny jest też drugi z nim film, ale nie mogę sobie przypomnieć tytułu... Nowy jest 2011 lub 2010, jak kręci tym małym bączkiem...:) Juz sprawdziłam na necie - Incepcja :)

  OdpowiedzUsuń

Chwal jeśli chcesz, skrytykuj jeśli musisz, pytaj jeśli potrzebujesz :-)

Nie musisz się logować, ale będzie mi miło, jeśli się podpiszesz.

Subscribe