Człowiek to nie marionetka...

12:01:00


Mimo upływu czasu i kolejnych doświadczeń, jest taka postawa, której zupełnie nie umiem zrozumieć, która budzi we mnie mnóstwo niezgody i nieziemsko irytuje. Zwłaszcza, jeśli to ja jestem jej obiektem. Jeśli inni są jej obiektem - też. Ale w czym rzecz, czego tak bardzo nie umiem zrozumieć?

To takie wszem i wobec prezentowane przekonanie, że ma się większą, bardziej rozległą wiedzę i glębszy ogląd sytuacji i w związku z tym posiada się prawo wskazywania innym, jak powinni postępować, myśleć, jak powinni traktować innych ludzi.

Nie chcę uogólniać, ale mam wrażenie, że często taka postawa jest efektem zachłyśnięcia się rozwojem osobistym na własną rękę, przeczytania kilku książek, artykułów, wysłuchania kilku podcastów i nabycia w ten sposób przekonania, że teraz to już wiem tak dużo, że ach, pomogę innym.
Nie jestem w stanie teraz tego przytoczyć, ale pamiętam, jak w jakiejś książce właśnie o pracy ad sobą, spotkałam wzmiankę, żeby tego, co się przeczyta, nie odnosić do innych, nie szukać tego w innych, tylko zwracać uwagę na siebie. Na siebie mamy wpływ, nad sobą możemy pracować, a szukanie w innych problemu... cóż, nie wydaje mi się zbyt mądre.

Wracając jednak do poczucia misji i pragnienia dawania innym mądrych rad, które zmienią ich życie. A jeśli ci inni tej narzucanej im pomocy nie chcą, to po prostu widocznie nie dorośli, są niewdzięczni, nie dość oświeceni albo ulegli czyjemuś urokowi, wpakowali się w toksyczną relację i tak dalej. No przecież nie ma opcji, że ktoś odrzuca taki ogrom dobra i empatii, nie ma możliwości, żeby ktoś tak postąpił. Ani chybi musi być zaślepiony, pod czyimś urokiem, ktoś go musiał omamić.

W sumie to smutne musi być życie kogoś, kto tak bardzo źle się czuje z własnym życiem, że aby poczuć się lepszym, wytyka innym co powinni i daje im nieproszone rady, układa im życie. I jeszcze wszem i wobec rozgłasza, jak to ma mnóstwo miłości i empatii do ludzi i jak to pragnie im pomagać, jak to się o nich niepokoi. No chodzący ideał po prostu.

I tu znów wracamy do przekonania o rozległości własnej wiedzy i poczuciu wyższości wobec innych ludzi. Takie podejście na zasadzie: pokażę Ci jak żyć, wszystko Ci wyjaśnię, Ty masz tylko słuchać, wziąć moje rady do serca i według nich postąpić. Wygodne? No właśnie nie. Już pomijając to, że takiego człowieka, którego chce się poukładać po swojemu, traktuje się jak taką marionetkę, którą wydzierają sobie z rąk ci "silni, mądrzy i wiedzący lepiej". Trochę jak z tym aniołkiem i diabełkiem: jeden na jednym ramieniu, drugi na drugim, każdy szepcze do ucha, a gra się toczy o to, by przeciągnąć na swoją stronę. W końcu nic innego się w życiu nie liczy.

Patrzę na to z totalnym zdumieniem i niejakim oszołomieniem, bo ja osobiście boję się dawać rady i to szczególnie takie ważkie. Bo nie daj buk jeszcze ktoś posłucha i tak postąpi, a ja będę się za to czuła odpowiedzialna, zwłaszcza jak coś pójdzie nie tak. Zwłaszcza jak mogą się pojawić pretensje. Nie wiem, jakoś nie zachwycam się ideą mówienia innym, co powinni, jak powinni. Zwłaszcza, kiedy wiem, jak ciężko jest samemu sobie doradzić, jak ciężko jest podjąć decyzje, których by się chciało później nie żałować, albo jak trudno jest się wycofać z decyzji, które nie są dobre i zawrócić z raz obranej ścieżki.

Rany, ja przecież swoje własne życie ledwo ogarniam, raz gorzej, raz lepiej, a najczęściej, bądźmy szczerzy, w ogóle nie mam pojęcia jak, a kim ja jestem, żeby w takim razie układać życie innym?

You Might Also Like

3 komentarze

 1. Bardzo w punkt. U mnie dużo takich ludzi w życiu było. Zwłaszcza rodzina. Na szczęście chyba dobrze dobieram sobie znajomych i przyjaciół bo przez wszystkie lata tylko jedna osoba się zdarzyła, która żądała ode mnie bym żyła wg jej wskazówek. Nie ma jej już w moim życiu. Nie dlatego, że byłam szczególnie przenikliwa i rozwiązałam relację tylko dlatego, że... stałam się wyciszona, radząca sobie sama z problemami i na domiar złego szczęśliwa w związku. Jako, że odrzucałam jej krytykę stałam się niepotrzebna - po co mieć kogoś kogo nie da się ustawiać i kto rad nie potrzebuje?? ech... :) ostatnio nie mnie chciano ustawiać, ale mnie bezpośrednio dotyczyło - to moje zycie byłoby przez to zniszczone. Przez urojenia na mój temat. Wymyślenie sobie mnie jako takiej i na siłę, do innych, wtłaczanie mnie w te ramy.
  Mi też jest smutno. Szkoda mi człowieka, ktory żyje negatywnymi emocjami, zajadłością. Ten, który wie najlepiej często spotyka się z oporem tych, których zycie trzeba naprawić. I wtedy niezrozumienie i ból odrzucenia. I tak ciągle bo jeżeli ktoś jest przekonany o swych świętych intencjach to o swojej świętości także... Choć - co ciekawe - tu też potrafią manipulować. Powiedzieć innym jak to są niedocenieni i zbierać przytulaski od osób, które nie mają pojęcia o przebiegu sytuacji... Cóż. Nikomu nie życzę.

  OdpowiedzUsuń
 2. W moim życiu również przewinęło się, i chyba nawet ciągle przewija iluś takich osobnikow, o których tak trafnie piszesz. Rodzina oczywiście bo jakże by inaczej. Przez takie "ja wiem lepiej" między innymi moje aktualne problemy. Głównie dlatego, że jestem niepodatna i nieprzyzwoicie szczęśliwa ;) A to wkurza.

  A ja nawet proszona wprost o radę staram się jak najdelikatniej wyrazić swoje zdanie, najbardziej dyplomatycznie i obiektywnie. Z racji sporego doświadczenia w rodzicielstwie i macierzyństwie często spotykam się z różnymi pytaniami i dylematami innych mam i nawet jeśli o czymś jestem super przekonana, to i tak pięćset razy dodaję: Ale to tylko moje doświadczenia, to tylko przetestowane na moim dziecku, to tylko moja metoda, moje zdanie - nie wiem czy u Was podziała.
  I tak jak piszesz - chęć urządzania komuś życia to chyba efekt własnych porażek i nieumiejętności rozporządzania swoim. Często bardzo ukryty efekt bo takie osoby bardzo obnoszą się że swoją mądrością i nieomylnością. Bywają do bólu wiarygodne. Zdradza ich jednak najczęściej obraz własnego życia, który prędzej czy później wychodzi na światło dzienne. W najróżniejszych, czasem zupełnie nieoczekiwanych sytuacjach.
  Konfrontacja najczęściej tylko pogarsza sprawę. Trzeba nauczyć się przechodzić obok choć łatwe to nie jest

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz, właśnie w tym rzecz, że t po części i o moich doświadczeniach z najbliższą rodziną, i bardziej na świeżo o tym, jak komuś mi bliskiemu, ktoś chciał układać życie, wykorzystując do tego mnie...
   Trochę mam wrażenie, że to właśnie czyjeś szczęście i dobrostan przyciągają jak magnes? Nie wiem, tak sobie gdybam :)
   Tak, konfrontacja tylko pogarsza, lekko nie jest, ale życzę dużo siły i pozytywnego nastawienia i Tobie i sobie :)

   Usuń

Chwal jeśli chcesz, skrytykuj jeśli musisz, pytaj jeśli potrzebujesz :-)

Nie musisz się logować, ale będzie mi miło, jeśli się podpiszesz.

Subscribe